Uygulama sırası önerileri nedir?

Ynt: Uygulama sırası önerileri nedir?

by Özgül NAYİŞ -
Number of replies: 0
Diğer soruları cevaplarken de söylediğim gibi eğer küçük yaş grubu ile çalışıyorsak görsel materyal kullanımı önemlidir. Çocuklara “Zaman Boyunca Davranış Grafiği”ni anlatırken NASIL değiştiğini,
“Stok Akış Diyagramı” nı anlatırken NEDEN değiştiği verilmeli.
Bir örnekle anlatmam gerekirse; Stok akışını anlatırken çocuklara “Stok” ne demek diye sorduk. Aldığım cevaplara göre onları yönlendirdim ve çıkan cevaplar şöyleydi; annem abur cubur stoğu yapıyor, benim annemde yemek stoğu yapıyor gibi. Buradan yakaladım onları ve devam ettim. Bir boş sürahi elime aldım ve onlara gösterdim. Şimdi nasıl görünüyor, tabi ki sizin de tahmin ettiğiniz gibi boş cevabı aldım. Sürahiyi su ile doldurdum ve bunu yaparken sürekli çocuklarla iletişim halindeydim. Şimdi ne oldu, neden değişiklik gösterdi gibi. Son olarak sürahi ağzına kadar doldu ve buna su doldurmaya devam edersem ne olacağını sordum. Taşacağını söylediler. Peki benim bu stoğu boşaltmam gerekir mi dedim evet dediler ve sürahideki suyu boşaltmaya başladım. Ve akabinde “Otobüs-Yolcu” oyununu oynattım.
OTOBÜS-YOLCU OYUNU: Sınıfın uygun bir yerine Stok Akış Diyagramı çizilir. Bir çocuk otobüs şoförü olur ve otobüsü kullanır. Diğer çocuklar belirli duraklarda beklerler. Durağa otobüs yanaştığında binerler. (Stok dolar) Otobüste yer kalmamıştır. Bu sefer durağı gelen çocuk otobüsten iner. Oyun bu şekilde devam eder. Konuyla ilgili, nelerin değiştiği ile ilgili sohbet edilir.