ESD nin çocuklara katkısı nedir?

ESD nin çocuklara katkısı nedir?

by Filiz Güler -
Number of replies: 2

ESD Araçları okul öncesinde öğretildiği isim, içerik ve görselle yetişkin döneminde de kullanılacaktır. Bu eğitimi alan öğrenciler ilerleyen eğitim ve iş yaşantılarında karmaşık ve dinamik sistemleri anlama, modelleme konusunda önemli bir avantaja sahip olacaklar.

In reply to Filiz Güler

Ynt: ESD nin çocuklara katkısı nedir?

by Özlem Angı -
Problem çözme becerilerinin gelişmesini sağlıyor. Farklı bakış açılarına sahip oluyorlar. Örn. sınıfta bir problem yaşadıklarında yaptığımız öykü arketipini hatırlatıyoruz çözümü bulmak için yapabileceklerini düşünmemelerini istiyoruz. İçselleştirdikçe yaşadıkları problemi analiz edebilir ve çözüm önerileri üretebilirler
In reply to Özlem Angı

Ynt: ESD nin çocuklara katkısı nedir?

by Özgül NAYİŞ -
“Esd çalışmalarının tüm araçları yaşamın içine zaman zaman girebiliyor. Örnek verecek olursam
sınıfımda ilginç şeylere tanık olabiliyorum. İki öğrenci kitapları inceliyor, birbirleri ile konuşuyor;
zaman boyunca bu hikâyede neler değişmiş, kız küçüktü büyüdü, okula gitti, şimdide evlendi bizde böyle olacağız gibi kendi yorumlarda bulunuyorlardı. Bir başka öğrencim öğretmenim annemle alışverişe çıktık çikolata stoğu oluşturdum. Bir baktık annemle makarnamız kalmamış hemen stok yaptık. Kumbaram da bozuk para stoğum var gibi, günlük yaşamlarına esd araçlarını sokabiliyorlar. Çıkarım merdiveni aracını ise çok güzel ifade edebiliyorlar. Benim annemin şimşek çaktığında korktuğunu gördüm, bende bu duruma şaşırdım ve babamla neden korktuğu konusunda sohbet ettim gibi evdeki olan durumları paylaşabiliyorlar. Hatta zorba bir davranış olduğunda hemen müdahale edip bu beni üzüyor bu davranışı yapmamalısın gibi aralarında çıkarımda bulunabiliyorlar.